Echinacea a nachlazení

Echinacea je hit, k dostání jsou extrakty z kořene i květu. Květina je to úhledná a má také krásné české jméno třapatka. Jako léčivka se nejčastěji používá třapatka nachová nebo třapatka bledá. K mání jsou všechny možné kombinace, s rakytníkem, vitaminem C, zinkem… Podle hodnocení uživatelů na internetových stránkách prodejců extrakt třapatky samozřejmě spolehlivě funguje jako preventivní prostředek proti infekcím horních dýchacích cest, a když už prevence selže, je průběh choroby alespoň mírnější.

Časopis JAMA učinil pokus vyhodnotit dostupná data ze skutečných studií a učinit nějaký racionální závěr na základě spolehlivějších údajů, než jsou dobrozdání spokojených zákazníků internetových lékáren.

V prevenci žádná samostatná studie efekt nepotvrdila. U těchto studií se sice používaly různé preparáty, ale alespoň metodologie byla natolik srovnatelná, že autoři nakonec zkusili data sesypat dohromady a pokusit se o hrubou zkušební metaanalýzu. Ta určitý pozitivní výsledek naznačila (snížení výskytu o 17 %).

U studií zaměřených na terapii jsou výsledky velmi různorodé a obtížně srovnatelné. Ze šesti studií sledujících trvání příznaků, čtyři nenašly oproti placebu žádnou změnu. Zbývající dvě studie dokumentovaly výrazně pozitivní výsledky. Společný mají také pravděpodobný předsudek, míněno doslovně, tj. soud daný předem. Populace, použité produkty a metodologie se celkově lišily natolik, že nebylo možné se pokusit o jakékoliv smysluplné sloučení dat.

Je pozoruhodné, zač jsou ochotni vydávat nemalý peníz i občané státu, kde poplatek za recept nebo návštěvu lékaře v hodnotě mírně přesahující 1 euro dožene situaci na hranu revoluce. A jak tvrdohlavě a zapáleně stejní občané odmítají kroky, které jim průkazně zdraví vrací. Takže ať už je skutečný efekt jakýkoliv, o prodejích nerozhodne.

Ale na zahrádku si třapatku klidně dejte, vypadá moc hezky.

 

Karsch-Völk M, Barrett B, Linde K. Echinacea for preventing and treating the common cold. JAMA 2015; 313: 618-619