Cigaretami se sníženým obsahem nikotinu proti kouření?

Šest týdnů kouřili účastníci studie cigarety s mimořádně nízkým obsahem nikotinu (0,4 mg nikotinu na gram tabáku oproti obvyklým 15,8 mg). Výsledek?

Očekávali bychom sníženou expozici nikotinu – i když to není samozřejmost, kuřáci mohli kouřit víc, nebo se mohli k nikotinu dostat jinak. Ale opravdu byla jejich expozice nikotinu nižší. Snížil se počet vykouřených cigaret a také se větší počet kuřáků nízkonikotinových cigaret pokusil přestat kouřit (bylo jich skoro dvojnásob oproti kontrole).

Úvodník ve stejném čísle New England Journal of Medicine volá po tom, aby se z této studie odvodilo doporučení pro FDA. Samotný úvodník ovšem připouští, že prakticky se tato metoda nejspíš dá využít velmi obtížně, pokud vůbec.

U nás by možná stačilo si vzít z Američanů příklad v něčem jiném: přestat s alibismem a pseudodemokratickými debatami v médiích a opravdu začít s účinnou legislativou omezující kouření.

 

 

Fiore M, Baker T. Reduced-nicotine cigarettes – a promising regulatory pathway. N Engl J Med 2015; 373: 1289-1291

Donny EC, Denlinger RL et al. Randomized trial of reduced-nicotine standards for cigarettes. N Engl J Med 2015; 373: 1340-1349