Nekraťte si telomery nevhodnou stravou

Důležitost telomer pro dobré prospívání chromozomů a nejspíš i pro (ne)stárnutí pronikla i do médií populárně odborných a zcela neodborných. Při ověřování různých faktorů na délku telomer posloužila znovu stará dobrá Nurses‘ Health Study. Analýzou dat se zjistilo, že středomořská dieta je spojena s větší délkou telomer.

Jenže co s tím? Autoři sice naznačují vztah ke stárnutí, ale není tak úplně jasné, kde se vzaly delší telomery u sestřiček, které v dotaznících Nurses‘ Health Study uvedly, že  se živí středomořskou dietou. Svoji roli mohl hrát genetický původ a ten mohl mít nepřímo vliv na stravovací návyky. Co jsme se naučili jíst v dětství, jíme pak celý život. Již dříve zjištěný vztah mezi délkou telomer a ICHS autoři neanalyzovali.

Středomořskou dietou určitě nic nepokazíme, navíc může být chutná a nijak se neštítí dobrého vína. Nemusíme si nechávat pravidelně přeměřovat telomery a jestli život nebudeme mít delší, budeme ho mít příjemnější.

 

Crous-Bou M, Fung TT et al. Mediterranean diet and telomere length in Nurses’ Health Study: population based cohort study. BMJ 2014; 349:g6674

Nilsson PM. Genetic factors may contribute to the link between Mediterranean diet and longer telomers. BMJ 2014; 349: g6843