Lidé po padesátce bývají považováni za skupinu natolik rizikovou, aby se u nich doporučovalo očkování proti chřipce. Jaký to má efekt v praxi?
Americký Journal of Infectious Diseases uveřejnil výsledky jednoduché studie z běžné praxe. Během 5 let sbírali slizniční stěry z nosu a faryngu u pacientů starších 50 let, kteří s příznaky akutního onemocnění dýchacích cest vyhledali lékaře. Ve vzorcích ověřovali přítomnost viru chřipky.
Z 1 189 vyšetření byl test pozitivní v 9,5 %; přitom 55 % z těchto pacientů bylo očkováno. Z 950 pacientů s negativním výsledkem testu bylo očkováno 76 %. Přepočteno: účinnost očkování ve smyslu prevence laboratorně potvrzené chřipky, která přiměla pacienta k návštěvě lékaře, byla 61,9 % ve skupině nad 50 let a 55,2 % ve skupině nad 65 let. Pokud se počítaly jen hospitalizace, byla účinnost 58,4 %.
Je to dost, nebo je to málo? To je otázka nejspíš pro pojišťovny a pro samotné pacienty. Většina lékařů svým pacientům očkování rozmlouvat nebude.
Chen Q, Griffin MR et al. Influenza vaccine prevents medically-attended influenza-associated acute respiratory illness in adults 50 years or older. J Infect Dis 2014; doi: 10.1093/infdis/jiu578