Sójové isoflavonoidy astmatikům nepomohly

Isoflavonoidy jsou metabolity některých rostlin, zejména luštěnin, včetně sóji. Jejich podávání u astmatu není žádný módní výstřelek, který by reagoval na hlad veřejnosti po alternativní medicíně – ostatně těžko předpokládat, že by v tom případě článek o sójových potravinových doplňcích zveřejnil časopis formátu JAMA. Pokus ovlivnit průběh astmatu výtažky ze sóji se opírá o výsledky epidemiologických a observačních studií. Navíc možný vliv potvrzovaly také studie na zvířecích modelech a také malé studie sledující vliv na plicní funkce. Existují data prokazující spojení mezi vysokou spotřebou sóji a nižším výskytem alergické rýmy.

Nejdůležitějšími látkami jsou v této souvislosti genistein a daidzein. Mimochodem, jejich pozitivní vliv se hledá také pro jiné diagnózy, např. pro ženy v menopauze. Jedná se o stejné látky, jen v případě menopauzy se má uplatňovat jejich podobnost s estrogeny, v případě astmatu o jejich antioxidační působení.

Teď tedy šlo o podávání definovaného množství sójových isoflavonoidů po dobu půl roku pacientům se špatně kontrolovaným astmatem. Studie neprokázala žádný pozitivní vliv, a to ani na plicní funkce, ani na kvalitu života.

Autoři se nevzdávají a hledají možná vysvětlení. Prvním je možné poddávkování – podávaná dávka vycházela z předpokládaného příjmu v dietě s vysokým obsahem sóji, ale možná nebyl odhad přesný. Dalším možným důvodem mohlo být špatné vstřebávání. Jiným možným vlivem může být závislost efektu na produkci equolu ve střevě. Equol je nesteroidní estrogen a vzniká působením střevních bakterií jako výsledný produkt zpracování daidzeinu. Equol má silný antioxidační účinek. Schopnost produkce equolu se v populaci vyskytuje nerovnoměrně, v Číně a Japonsku u 80 % obyvatel, v USA u 25 %.

Astma je choroba nejen běžná, ale také drahá. Není tedy divu, že pátrání po možných levných prostředcích pro jeho léčbu pokračuje. Sója zatím naděje nesplnila.

 

 

Smith LJ, Kalhan R et al. Effect of soy isoflavone supplement on lung function and clinical outcomes in patients with poorly controlled asthma: a randomized clinical trial. JAMA 2015; 313: 2033-2043