I u nás se lze setkat s tříděním bioodpadu. Krom žlutých, modrých, zelených a bílých kontejnerů narazíte v některých obcích na hnědé, s větracími otvory. Vytříděný bioodpad se mimo jiné používá pro průmyslovou výrobu kompostu.
Kazuistiky dvou pracovníků podniku, který se svážením podobného odpadu zabývá, přinesl časopis Occupational Medicine i s tradičním krátkým přehledem literatury. Oba muži prodělali alergickou bronchopulmonální aspergilózu. U jednoho z mužů potvrdilo CT vyšetření výskyt bronchiektázií; ačkoliv byl ztracen z dalšího sledování, je pravděpodobnost trvalého poškození značná.
Pacienti byli vyšetřeni a léčeni na různých pracovištích a na souvislost onemocnění přišel až pracovní lékař zaměstnavatele. Protože se jednalo o stejnou (a nebezpečnou) diagnózu u dvou z celkového počtu 28 mužů se stejnou pracovní náplní, poslali raději k dalšímu vyšetření i ostatní. U osmi zjistili podezřelou anamnézu a podrobili je podrobnějším testům. U jednoho se potvrdila diagnóza astmatu a alergie na plísně rodu Aspergillus. Dostal doporučení, aby změnil zaměstnání. U dalšího pak byla diagnostikována plíce chovatelů ptáků. Jako zdroj potenciálních kazuistik to byla firma rozhodně pozoruhodná.
Alergická bronchopulmonální aspergilóza není běžné onemocnění, ale může mít závažné následky. Těžko si představit, že by na něco takového někdo pomýšlel u vstupních prohlídek zaměstnanců komunálních služeb, provádějí-li se u nich jaké. Stejně se bude sotva každý alergolog nebo pneumolog ptát svých astmatiků, zda svážejí bioodpad. Takže asi zůstane u kazuistik – v literatuře k článku jsou citovány další ojedinělé případy z Německa a Belgie.
Poole CJM, Wong M. Allergic bronchopulmonary aspergillosis in garden waste (compost) collectors – occupational implications. Occup Med (Lond) 2013; 63: 517-519