Čína je zemí s největším počtem kuřáků na světě, má jich 350 miliónů a představují třetinu všech kuřáků, co jich na světě je. V drtivé většině kouří muži (96 %) – kouří jich víc než polovina (53 % starších 15 let). I další čísla jsou ohromující – kouření v Číně zabije ročně 1,36 miliónu lidí, dalších 100 tisíc zemře na následky pasivního kouření.
Cigarety vyrábí státní China National Tobacco Corporation a daň z tabáku dělá 8 % příjmů státní pokladny. V tabákovém průmyslu pracuje půl miliónu lidí, dalších 200 tisíc má z tabákového průmyslu nějaký prospěch.
To vše je zřejmě podstatnější než počty mrtvých, protože s kroky omezujícími kouření čínská vláda nespěchá. Teď konečně předložila návrh zákona, který – bude-li přijat – podstatně omezí kouření na veřejných místech a také možnosti propagace a reklamy. Např. varovné nápisy a obrázky na krabičkách mají nově pokrýt alespoň polovinu plochy. Zároveň se objevily známky toho, že vláda přestane vyplácet nebo sníží dotace pěstitelům tabáku. Je tedy možné, že se v Číně opravdu začne v boji proti kouření něco dít.
V Británii zase od října letošního roku můžete dostat pokutu 50 liber (tedy necelé dva tisíce korun), pokud řídíte auto, ve kterém jsou děti a někdo v autě kouří.
V Nizozemí organizace Youth Smoking Prevention Foundation (založená a vedená lékaři) podává žalobu na stát s cílem zamezit přístupu tabákové lobby k vládním činitelům. I pokud žaloba neuspěje, jako PR aktivita určitě nebude bez efektu. Stránky „Ne tabáku“ (TabakNee) prezentuje profily bývalých a současných politiků, kteří pracují přímo nebo nepřímo pro tabákový průmysl. U nás by se dalo začít na místech nejvyšších.
V USA počty kuřáků trvale klesají. Přitom první velká federální mediální kampaň financovaná státní organizací Centers for Disease Control and Prevention (CDC) byla realizována až v roce 2012. Kampaň „Tipy od bývalých kuřáků“ stála skoro 50 miliónů dolarů. Počet pokusů přestat kouřit vzrostl o 12 % a odhaduje se, že kampaň zabránila 17 109 předčasným úmrtím. Demokratický senátor Tom Harkin oznámil navýšení rozpočtu, takže bude možné pokračovat a dále kampaň rozšířit. Pohled na webové stránky kampaně neukazuje nic ve velkém americkém stylu – je to spíš civilně vyhlížející kombinace odstrašení a rad, jak přestat. Může posloužit jako dobrý příklad (viz http://www.cdc.gov/tobacco/campaign/tips/).
A u nás? Spíš malá Čína než malá Amerika.
Dai S, Xu L. China proposes strict antitobacco controls. BMJ 2015; 350: h757
Wise J. Smoking in cars carrying children will be illegal in England from October. BMJ 2015; 350: h836
Mevius L. Dutch government in court for violating international tobacco treaty. BMJ 2015; 350: h2519
Rubin R. Successful CDC campaign “Tips from former smokers” to be expanded. JAMA 2015; 313: 558
Xu X, Alexander RL et al. A cost-effectiveness analysis of the first federally funded antismoking campaign. Am J Prev Med 2015; 48: 318-325